Megjelentek a részletek a 100%-os lakossági támogatásról

Közzétették a lakosságnak szóló hatalmas uniós napelemes pályázat tervezetét, amelyet két hétig bárki véleményezhet, ősztől pedig meg is nyílik. A tervezetből kiderül, hogy háromféle konkrét beruházási célra összesen 3-11,5 millió forint közötti, 100%-ban vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el az országos átlagjövedelemnél kevesebbet kereső háztartások és önerő nem szükséges a pályázat megvalósításához. Megyénként lehet majd pályázni 4 szakaszban, leghamarabb várhatóan november 15-től. Mindezt a magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében tervezi megvalósítani a kormány, hogy akár 35 ezer háztartás energiahatékony ingatlanban tudjon élni és így növekedjen az ő körükben az ellenálló képesség a jövedelmi, energiaárakbeli és éghajlati változásokkal szemben.

Solar Power Systems Installers since 2009 - Aussie Hybrid Solar

Mi ez az új pályázat?

A májusban Brüsszelbe kiküldött magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (HET) kapcsán azt jelezte a kormány, hogy legkésőbb július végéig tervezi meghirdetni a lakosságnak szóló nagy napelemes pályázatot, most tehát kis csúszással ennek az első konkrét lépése történt meg. Aztán várhatóan november 15-től majd megyénként eltérő időpontokban be is adhatják a jogosultak a támogatási kérelmüket négy pályázati szakaszban.

A gyermekvédelmi törvény körüli viták miatt egyelőre az Európai Bizottság nem fogadta el a magyar HET-et, szeptember végéig meghosszabbították a tárgyalásokat róla, de benne van a pakliban, hogy végül a terv elfogadása átcsúszik a 2022 tavaszi választások utánra. A kormány azonban minél hamarabb szeretné elkezdeni a HET-ben vázolt sokféle intézkedés megvalósítását, akár tisztán a magyar költségvetés kockázatára is, és ennek jegyében fontos kományhatározatok születtek. Mindezek mentén tette most közzé a napelemes pályázat társadalmi egyeztetési verzióját is a kormány.

Ennek kapcsán ma azt jelentette be Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára egy hétfői budapesti sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint, hogy szeptember 12-éig lehet véleményezni a lakossági napelemes és fűtési rendszerek támogatásáról szóló pályázati tervet.

Hangsúlyozta, hogy a napelemes és fűtési rendszerek támogatásáról szóló pályázat lesz az első nagyszabású, lakosságnak szóló klímavédelmi pályázat a magyar Helyreállítási Terven (HET) belül. A pályázat keretösszege több mint 201 milliárd forint és számítások szerint ez mintegy 35 ezer háztartást érintene, és alapvetően a családosokat, és az országos átlagjövedelemnél kevesebbet kereső háztartásokat céloznák meg.

Kiemelte, hogy a jelenleg uniós jóváhagyásra váró magyar HET energia komponensén belül az átviteli hálózat megerősítésére 103,734 milliárd forintot, a lakossági napelemes és fűtési rendszerek támogatására 158,750 milliárd forintot szánnak, amit még a nemzeti költségvetés 42,864 milliárd forinttal kiegészítene és így jönne ki a fent jelzett 201 milliárdos teljes támogatási keret a napelemes pályázatban.

Hozzátette, a pályázat eredményeként azt várják, hogy Magyarországon 175 megawatt beépített új napelemkapacitás létesüljön, ez egynegyedével növelné meg a háztartási erőművek kapacitását, harmadával emelné a megújuló energiát termelők háztartások számát, és 50 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenéssel járna.

Íme a várható menetrend

Steiner Attila ismertette, hogy a pályázatot négy ütemben hirdetik majd meg régiós csoportosításban, egy hetes csúsztatásban, az első ütem 2021 november 15-étől indulna 2021 december közepéig, több mint 100 milliárd forint kerettel.

Elmondta, a pályázaton 100 %-os vissza nem térítendő támogatást lehetne kapni, a lebonyolító az ÉMI Nonprofit Kft. lesz.

A pályázatot azok adhatják be, ahol az egy főre jutó összevont jövedelem évi 4 millió 850 ezer forint alatt van egy háztartáson belül, és az ingatlan alkalmas napelem telepítésére.

A tervek szerint csak napelemes rendszer kiépítésére bruttó 2,8 millió forintot, napelemre és fűtés korszerűsítésre fűtőpanellel 9,3 millió forintot, napelemre és fűtés korszerűsítésre hőszivattyúval 11,55 millió forint támogatást kaphat egy pályázó.

Az államtitkár kiemelte, hogy a lakosság mellett a kivitelezőknek is megnyitják a konzultációt. A napelem.palyazat.gov.hu honlapon elérhető a két felhívási tervezet. A kivitelezőknek előzetes regisztrációra lesz szükségük, mert csak a regisztrált vállalkozások vehetnek részt a pályázat kivitelezésében, számukra a regisztrációs időszak várhatóan szeptember 20-án nyílik meg.

Az ütemezéssel kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy szeptember 12-éig várják a két pályázati felhívással kapcsolatos véleményeket, szeptember 20-ától folyamatosan nyitva áll a kivitelezők előtt a regisztrálási lehetőség, 2021. október elejétől lehet majd megkezdeni a kapcsolatfelvételt a regisztrált kivitelezővel, november elejétől lehet előszerződést kötni a kivitelezőkkel, 2021. november 15. és jövő év február között lehet a pályázatot benyújtani. Az egyes régiók meghatározott forrással rendelkeznek majd. Várhatóan 2021. december második felében megindulhat a támogatói okiratok kiadása, a kivitelezés. A tervek szerint a jövő év márciusában nyitják meg a pályázat második körét - tette hozzá az államtitkár.

Bárki hozzászólhat a tervekhez

A tájékoztatóval párhuzamosan megjelent a hivatalos uniós pályázati oldal HET aloldalán a napelemes pályázat lakosságnak és kivitelezőknek szóló pályázatának társadalmi egyeztetésre szánt verziója. Emellett létrehoztak egy napelem.palyazat.gov.hu kormányzati aloldalt is, ahol szintén mind a kétfajta pályázati tervezet elérhető.

A felhívás célja, hogy minél több, az országos átlagjövedelemnél alacsonyabb jövedelmű család számára is elérhetővé tegye a megújuló energia hasznosítását, illetve fűtésük átalakítását alacsonyabb felhasználású, így alacsonyabb károsanyag kibocsátású rendszerre.

A kiírók a felhívás véglegezése során figyelembe szeretnék venni a lakossági és a potenciális kivitelezői véleményeket, így bárki hozzászólhat még a két tervezethez az itt leírt feltételek mentén. A véleményezéshez regisztrálni kell az oldalon.

A lakosságnak szóló terv lényege

A lakosságnak szóló tervezet itt érhető el és kiderülnek belőle többek között az alábbiak:

  • Önerő nem szükséges a pályázat megvalósításához, és állandó lakcím kell abban az ingatlanban, amelyen a beruházás megvalósul, emellett pedig meg kell felelni a jövedelmi előírásnak (lásd alább).
  • Támogatás 3 műszaki tartalom egyikére igényelhető: (1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése VAGY (2a) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése infra- vagy fűtőpanelekkel VAGY (2b) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval
  • Pályázók köre: a beruházással érintett ingatlanban (rész)tulajdonjoggal rendelkező, a 2020. évben jövedelemmel rendelkező (jelen pályázati felhívás szempontjából a nyugdíj is jövedelemnek minősül) magánszemélyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmük egy főre jutó összege 0 és 4.850.000 forint közé essen.
  • A kiiírás konkrétan rögzíti is a jövedelem kiszámítási képletet: a számlálóba ez kerül: "beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelme", a nevezőbe pedig ez: "beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek száma (jövedelemmel nem rendelkező, eltartott személyeket is ideértve)" és az osztással kapott összeg legfeljebb 4 millió 850 ezer forintot érhet el. Ez tehát azt jelenti, hogy ha például egy kétkeresős háztartásban az egyik fél az átlagnál jobban keres, míg a másik fél keveset, akkor a kettőjük együttes jövedelmének átlagát kell figyelembe venni a 4,85 milliós korlátnál és ha kiskorú gyermekek is laknak az ingatlanban, akkor az egy főre jutó átlag még alacsonyabb.
  • Vissza nem térítendő támogatás igényelhető, ahol a támogatás intenzitása: 100%.
  • Elnyerhető támogatás legfeljebb az (1) esetén bruttó 2.896.108 Ft, (2a) esetén bruttó 9.368.464 forint, (2b) esetén bruttó 11.559.214 Ft
  • Támogatásban várhatóan 34.920 család részesül.
  • Pályázatokat 4 ütemben, megyénként eltérő beadási időpontokkal, de rögzített megyei támogatási keretre lehet benyújtani. Az első beadás várhatóan 2021. november 15-étől kezdődik megyénként ütemezetten.
  • A beruházás csak a Kivitelezői listáról választott, szerződött kivitelezővel valósítható meg.

További részletek hamarosan.

Forrás: portfolio.hu

További bejegyzések
Elvesztél az információk tengerében? Szaldó? Bruttó? Mi segítünk!

Meglévő rendszertulajdonosok, 2023.09.07. előtti igénybejelentéssel rendelkezők Nemrég írtunk blogot a várható fejleményekkel kapcsolatban, akkor azonban még csak kalkulálni tudtunk az esetleges lehetőségekkel. Nagy port kavart az a TikTok videó, amiben az éves szaldó megszüntetését vetítette előre Lantos Csaba energiaügyi miniszter a már meglévő napelemes rendszerek vonatkozásában. Ezt követően a Fidesz frakcióvezetője a bejelentés felülvizsgálatát kérte, […]

Tovább olvasom
Nézzük az aktuális helyzetet!

Kedves Ügyfeleink, Érdeklődők! Az elmúlt hetekben nap, mint nap fokozott figyelemmel kísérjük az őszre ígért konkrét információkat, ami egyaránt hatással lehet meglévő és leendő Ügyfeleinkre is. Ezért készítettünk egy rövid összefoglalót az aktuális helyzetről. Meglévő napelemes rendszerrel rendelkező Ügyfelek: Még van remény, nincs minden veszve! A múlt héten nagy port kavart Lantos Csaba energiaügyi miniszter […]

Tovább olvasom
Van már engedélyed?

Mi vonatkozik azokra, akik már rendelkeznek hálózatra visszatápláló (2022 októberig beadott igénybejelentés esetén) engedéllyel, szerződéssel? A jelenleg ismertek szerint még mindig azok járnak a legjobban, akik tavaly időben intézkedtek és akár önállóan, akár egy napelemes cégen keresztül, de beadták az igénybejelentésüket az áramszolgáltató felé. Náluk ugyanis minden feltétel adott. Az áramszolgáltató lassú ügyintézésének ellenére, mostanra […]

Tovább olvasom

Amennyiben kérdésed merült fel, vagy árajánlatot szeretnél kérni, fordulj hozzánk bizalommal! 

ImpresszumAdatkezelési tájékoztató
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram