2021. június 30-án megjelent Magyar Közlöny alapján nem lép életbe az a rendelet, miszerint az otthonfelújítási támogatás igénybevételének feltétele, hogy amennyiben június 30-a után köttetik a hálózati csatlakozási szerződés, az már csak bruttó elszámolással lehetséges.
Marad egyelőre tehát a szaldó elszámolás az otthonfelújítási támogatás esetében!
Beszéljünk az elszámolásról:
Egy napelemes rendszer nem egyenletesen termel az év során, vagy a hónapok során, de még a napok során sem. A napelemes rendszer nappal termel, és a nappali termelés mennyisége akár 400%-kal magasabb lehet nyáron, mint télen. Tehát az év során a napelemes rendszer által termelt energia nagy része nyáron termelődik, napközben.
Mi azonban nemcsak napközben és nyáron fogyasztunk áramot, hanem folyamatosan, esténként és éjszakánként is, valamint télen. A nyári napi termelést pedig nem fogyasztjuk el mindet azonnal. Amit nem fogyasztunk el, azt a rendszerünk visszatáplálja a hálózatba, az áramszolgáltató máshol hasznosítja ezt az áramot, amit pedig olyankor fogyasztunk, amikor nem termel a rendszerünk, pl. éjszaka, azt a hálózatból vesszük az áramszolgáltatótól.
3 különböző módon felhasznált energia között tehetünk különbséget:
- megtermelt és azonnal el is fogyasztott energia
- megtermelt és azonnal el nem fogyasztott (hálózatba táplált)
- a hálózatból vett energia (amikor nem, vagy nem eleget termel a rendszerünk)
Ahhoz, hogy igazságos legyen a rendszer, szükséges egy éves elszámolás, amely összesíti ezeket, és kiszámolja, hogy mi tartozunk az áramszolgáltatónak, vagy az áramszolgáltató nekünk.
Hogyan történik az elszámolás, és mi várható a jövőben?
Szaldó elszámolás:
A szaldó elszámolás azt jelenti, hogy az áramszolgáltató évente megnézi, mennyit termelt a napelemes rendszerünk, valamint mennyit fogyasztottunk az adott évben, és a kettő különbözetét vagy nekünk kell rendeznünk az áramszolgáltató felé (amennyiben többet fogyasztottunk, mint termeltünk), vagy az áramszolgáltatótól igényelhető vissza egy bizonyos összeg, ha többet termeltünk, mint amennyit fogyasztottunk.
A ma is használt éves szaldós rendszerben tehát az áram ára magánszemélyeknél (a visszaigényelhető túltermelést kivéve, erről lentebb írunk) minden esetben nagyjából 38 Ft (áramdíj / kWh + rendszerhasználati díj + ÁFA).
Nézzünk egy átlagos családot példaként!
A család 5900 kWh-t fogyaszt évente, ez évi 224 200 Ft-os villanyszámlát jelent (havi majdnem 19 000 Ft-ot).
Ahhoz, hogy kiváltsák az éves fogyasztásukat, telepíttetnek egy 5 kW-os napelemes rendszert, ami évente pont az ő fogyasztásukat tudja majd fedezni. Felkerül a napelemes rendszer, módosul a hálózati csatlakozási szerződés a család és az áramszolgáltató között, és elkezdődik az éves szaldó elszámolás.
A Minta család napelemes rendszere
- éves termelésének (5900 kWh) 40%-át, azaz 2360 kWh-t fogyasztja el azonnal
- éves termelésének (5900 kWh) 60%-át, tehát 3540 kWh-t táplálja vissza a hálózatba
- majd megvásárolja az utóbbit (3 540 kWh) olyankor, amikor a rendszere nem termel.
Mivel ezek kiegyenlítik egymást, nem keletkezik villanyszámla.
Ha a napelemes rendszer 1 800 000 Ft-ba került a Minta családnak, akkor a megtérülés a következőképpen alakul:
Mivel ők évente a 224 200 Ft-os villanyszámla helyett 0 Ft-ot fizetnek, évi 224 200 Ft-ot takaríthatnak meg. A megtérülés így 1 800 000 Ft / 224 200 Ft = 8 év lesz.
Túltermelés vagy alultermelés
Ha a család az adott évben nem fogyasztja el a napelemes rendszer által megtermelt 5900 kWh energiát, hanem kevesebbet fogyaszt -tegyük fel- 1000 kWh-val, akkor túltermelésről beszélünk.
Ez az egyetlen olyan eset jelenleg, amikor az ár nem 38 Ft / kWh, hanem csak nagyjából 14 Ft. Így a család év végén visszaigényelhet 1000 * 14 Ft-ot, azaz 14 000 Ft-ot.
Ha azonban a család az adott évben nem kevesebbet, hanem többet fogyasztott annál, amit a napelemes rendszere termelt, mondjuk szintén 1000 kWh-val, akkor év végén az áramszolgáltató benyújtja a számlát a szokásos 38 Ft-os árral számolva, így a Minta család 1000 *38 = 38 000 Ft-ot fizet az év végén.
A szaldó elszámolás a 2023 végéig telepített napelemes rendszereknél érvényes, és ezek esetében a szaldó elszámolás megmarad 2024 után is!
Bruttó elszámolás – ami 2024-től jön
Friss információ a 2021. június 30-án megjelent Magyar Közlöny alapján, hogy a kormány eltörölte azt a korábbi rendeletet, miszerint a június 30. után kötött hálózati csatlakozási szerződést már bruttó elszámolással szükséges kötni, amennyiben a tulajdonos otthonfelújítási támogatást szeretne igénybe venni.
Ez azt jelenti, hogy az áramszolgáltató más áron fogja megvásárolni az általunk hálózatba visszatáplált energiát, mint amennyiért mi vásároljuk az áramot a hálózatból.
Az ár, amit az áramszolgáltató fog fizetni a hálózatba feltáplált energiáért még nem ismert, ezt a kormány a későbbiekben fogja meghatározni.
A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség javaslatai alapján jó esély van arra, hogy kedvező áron vásárolja az áramszolgáltató a napelemes rendszerek által termelt áramot.
Mindenesetre bemutatunk 2 esetet: amikor az áramszolgáltató 20, vagy 25 Ft-ért vásárolná meg az általunk a hálózatba visszatáplált energiát. Nézzük meg ismét a családot, akik egy 5 kW-os rendszert telepítettek!
Először vegyünk egy – nem valószínű, és kedvezőtlen – esetet: hogy az áramszolgáltató 20 Ft-os áron vásárolja tőlünk a hálózatba táplált energiát.
Az éves megtakarítás így 224 200 – 63 720 = 160 480 Ft
A megtérülés pedig 1 800 000 Ft / 160 480 Ft = 11,2 év.
Az éves megtakarítás ebben az esetben 224 200 – 46 020 = 178 180 Ft
A megtérülés pedig 1 800 000 Ft / 178 180 Ft = 10,1 év.
Mikor történik az átállás, és mi lesz a mostani rendszerekkel?
A 2024-től telepített napelemes rendszerek esetében már az új, bruttó elszámolásos rendszert fogják alkalmazni.
A 2024 előtt telepített napelemes rendszerek esetében azonban megmarad a szaldó elszámolás egészen addig, amíg nincs szükség új hálózati csatlakozási szerződésre (tehát amíg pl nincs invertercsere, aminek az aktuálistól eltérő a teljesítménye).
Mit javasol a Hódszolár Kft.?
Azoknak, akik önerőből finanszírozni tudják a napelemes rendszert, azt javasoljuk, vágjanak bele, és legyen meg a rendszer még bőven 2024. előtt, hogy rájuk még a szaldó elszámolás vonatkozzon!
Ha ezt az utat választja, akkor érdemes már most végiggondolni a következő 10-15 évben tervezett egyéb beruházásokat, amelyek módosíthatják az áramfogyasztását, és a szükséges mérettel nagyobb invertert beszereltetni, mint amekkora a napelemes rendszerhez szükséges lenne. Így a későbbiekben hálózati csatlakozási szerződésmódosítás nélkül bővítheti napelemes rendszerét a napelem (DC) oldalon.
Azoknak pedig, akiknek nagy gondot jelent a beruházás összege, javasoljuk, hogy amennyiben nevelnek otthon gyermeket, vegyék igénybe a 2021-ben megjelent otthonfelújítási támogatást, mellyel napelemes rendszert is telepíthetnek, és amellyel egyelőre maradhatnak a szaldó elszámolásban!
Hamarosan indul 100%-os támogatás! Részletekért figyelje oldalunkat!